Siiditrükk

Siiditrükk on spetsiaalsete trükivärvidega käsitsi kujundi kandmine tootele  läbi eelnevalt valmistatud šablooni. Šabloonid valmistatakse väga peenekoelisele siiditaolisele võrgule, sellest ka meetodi nimetus siiditrükk.

Töö on mahukas ja nõuab vastavaid seadmeid ja tehnikat. Emulsiooniga kaetud võrgule asetatakse läbipaistvale materjalile kantud soovitud kujundi pilt. Seejärel võrku valgustatakse ja selle tulemusena  kopeerub võrgule soovitud kujutis. Valgustamata emulsioon pestakse maha ja nii saadakse trükkimiseks vajalik šabloon.

Seejärel saab asuda trükkima. Kui pilt on mitmevärviline, tuleb igale värvile valmistada oma šabloon. Värvi pealekandmine toimub enamasti käsitsi ja nõuab head käsitöö oskust ning vilumust. Suuremate partiide ja mitme värviga trükkimisel saame kasutada ka selleks väljatöötatud karussellpressi.

Vastavalt trükitava materjali tüübile valitakse trükivärv. Viimaseks etapiks on trükivärvi kinnitamine vastaval temperatuuril selleks ehitatud kuumutuskambris.

Nagu eelnev kirjeldus näitab, on siiditrükk küllaltki töömahukas protsess ja on otstarbekam kasutada suuremate partiide puhul. Loomulikult võib siiditrükis valmistada ka väikseid partiisid, kuid toodete hind sõltub suurel määral kogusest.

Siiditrükki saame kasutada erinevate koostistega tekstiilmaterjalidele näiteks puuvillased ja polüesterkangad, erinevad  kunstnahad. Samuti saab siiditrüki abil trükkida puidule,metallile ja plastikule.

Siiditrükk sobib suurepäraselt väikestes partiides valmitatavatele disaintoodetele.